Co to jest telewizja cyfrowa DVB-T?

DVB-T to standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej z nadajników naziemnych. W Polsce w 2013 roku zastąpił on całkowicie telewizję analogową czyli taką jaką można było  odbierać za pomocą zwykłej anteny i telewizora analogowego starego typu.

Jakie są korzyści z DVB-T?

Większa liczba dostępnych kanałów telewizyjnych

Nadajniki cyfrowe dzięki emisji cyfrowej mogą transmitować większą ilość programów telewizyjnych (i radiowych) w obrębie jednego kanału.
W przypadku emisji cyfrowej na jednym kanale można odbierać jeden tzw. multipleks czy zestaw kilku kanałów telewizyjnych w tym również programy w jakości HD.

Zdecydowanie lepsza jakość obrazu i dźwięku

Emisja cyfrowa zapewnia idealną jakość obrazu i dźwięku. Oglądając cyfrowy obraz nie zobaczymy „śnieżenia” czy „odbić”, które często powodują duży dyskomfort w oglądaniu tradycyjnej telewizji analogowej. W obrazie cyfrowym tego typu zjawiska nie występuje.
Dźwięk w DVB-T przesyłany jest również cyfrowo w najwyższej jakości. Dodatkowo możemy odbierać wielokanałowy (przestrzenny) dźwięk Dolby Digital.

Dodatkowe funkcje

Oprócz najwyższej jakości obrazu, dźwięku oraz większej liczby kanałów, DVB-T oferuje funkcję, które zwiększają wygodę
i atrakcyjność oglądania telewizji.

EPG to elektroniczny przewodnik po programach dzięki któremu na ekranie widzimy program telewizyjny wszystkich kanałów jakie możemy odbierać – kupowanie papierowego programu nie jest już niezbędne.

PVR – Posiadając odpowiedni tuner możemy również nagrywać (z możliwością zaprogramowania) programy telewizyjne, oraz zatrzymać na chwilę program, który jest nadawany.

VoD telewizja cyfrowa daje również możliwość skorzystania z usługi „Video na życzenie” czyli wirtualnej wypożyczalni filmów
i programów. Możemy w każdej chwili wybrać film za pomocą pilota i obejrzeć go kiedy będziemy chcieli – tak jak film na płycie DVD
(w Polsce ta usługa nie jest jeszcze dostępna).

Jakie programy telewizyjne  można odbierać w Skarżysku ?

Obecnie zakończył się etap przejściowy cyfryzacji telewizji. Równocześnie z zakończeniem nadawania telewizji analogowej uruchomione zostały multipleksy cyfrowe.

multipleks 1  zawiera kanały TVP1, TVP2, TVP Info oraz Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka i U-TV. Telewizja Polska po osiągnięciu pełnego zasięgu multipleksu 3 zwolni zajmowane w tym multipleksie kanały na rzecz innych nadawców.

multipleks 2 (przeznaczony dla nadawców komercyjnych) obecnie:
Polsat, TVN, TV4, TV6, TV Puls, TVN 7, Polsat Sport News.

multipleks 3 (przeznaczony dla Telewizji Polskiej) obecnie:
TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia

W przyszłości będą uruchamiane kolejne multipleksy – niektóre mogą być bezpłatne, za inne nadawcy będą mogli pobierać dodatkowe opłaty. Docelowo na obszarze całej Polski z nadajników DVB-T będzie można odbierać nawet 30 kanałów telewizyjnych.

Obecnie wszystkie kanały DVB-T są bezpłatne.

A jeśli jesteś zainteresowany zakupem wózka spacerowego dla Twojego dziecka zajrzyj tu!

Gdzie można odebrać sygnał DVB-T?

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T będzie w Polsce wprowadzana systematycznie według przygotowanego harmonogramu.

 

 

Jaki odbiornik należy posiadać aby odebrać DVB-T?

Aby odbierać cyfrową telewizję naziemną DVB-T należy  posiadać:

– telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T

– tuner telewizyjny z dekoderem DVB-T (dekoder STB)

– zewnętrzną bądź wewnętrzną kartę telewizyjną do komputera/laptopa z możliwością odbioru DVB-T.

 

Uwaga!
W Polsce obowiązuje standard kodowania MPEG4 (h.264).
Tylko sprzęt wyposażony w tuner umożliwiający dekodowanie MPEG4, będzie w stanie odbierać DVB-T.

Sprzęt z tunerem MPEG2 będzie mógł odbierać sygnał MPEG4 jeżeli ma możliwość przekodowania MPEG-4 do MPEG-2. Taką możliwość mają np. niektóre telewizory wyposażone w złącze CI.

Telewizor z wbudowanym tunerem czy osobny tuner?

Telewizor z wbudowanym tunerem daje wygodę korzystania z jednego urządzenia. Nie musimy uruchamiać telewizora i tunera. Tuner (dekoder STB) daje więcej możliwości – możemy nagrywać programy, zatrzymywać i odtwarzać z niego wcześniejsze nagrania. Zaawansowane tunery pozwalają również słuchać muzyki w formacie MP3, WMA, przeglądać zdjęcia, ogladać filmy w popularnych formatach DivX, MPEG, AVI (wraz z napisami), a nawet przeglądać internet.
Istnieją również tzw. tunery combo, gdzie w jednym urządzeniu mamy zarówno tuner do telewizji naziemnej jak i satelitarnej.

Jaka antena jest potrzebna do odbioru DVB-T?

Aby odbierać DVB-T można stosować zwykłe anteny telewizyjne lub anteny specjalnie przeznaczone do DVB-T.
Jeżeli korzystasz z instalacji zbiorczej masz odpowiedni tuner lub telewizor, w Twoim mieście nadaje już DVB-T a mimo to nie możesz odebrać sygnału zwróć się do administracji budynku, która powinna wprowadzić zmiany w urządzeniach zbiorczych.

źródło: telewizja-cyfrowa.com