Modem 3G jest to telefonia komórkowa trzeciej generacji. Telefoniczna sieć cyfrowa, która stanowi bardziej rozwinięty standard 2,5G. sieć ta wyróżnia się zwiększoną pojemnością, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie nowych, dodatkowych usług, które wykorzystują transmisję pakietową oraz wideo. Za pośrednictwem sygnału naziemnego, użytkownicy zarówno stacjonarni jak i ruchomi, mają nieograniczony dostęp radiowy do globalnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Charakterystyczna jest jednoczesna integracja systemów teleinformatycznych, radiowych a także telewizyjnych. Telefonia 3G opiera się na standardzie UMTS.
Modem 3G, który znajdziemy w urządzeniach mobilnych, gwarantuje znacznie szybszą łączność z Internetem. Poza tym w przeciwieństwie do sieci poprzedniej generacji, pozwala zarówno na efektywne przesyłanie nie tylko informacji dźwiękowej, ale i wideo oraz pakietów danych. W efekcie końcowym zyskujemy nie tylko stały dostęp do zasobów internetowych, ale przede wszystkim wygodę i szybkość. Modem 3G, pozwala na szybkie korzystanie z zasobów Internetu, właśnie w nowszym standardzie 3G.
Nie jest to urządzenie, które znajduje się w standardowym wyposażeniu każdego z urządzeń mobilnych. Można zakupić takie urządzenie, które będzie miało wbudowany modem, lub w zależności od potrzeby dokupić modem zewnętrzny. Zależy to tylko i wyłącznie od preferencji użytkownika i tego czego oczekuje od swojego urządzenia.
Z kolei jeszcze nowszą generacją całej tej technologii jest standard 4G. Najnowszy i najbardziej rozwiniętych pod względem wygody i szybkości standard jak do tej pory. Modem 4G posiada wiele urządzeń mobilnych. Z jego zastosowaniem, można liczyć na maksymalną prędkość wysyłania i odbierania wszelkich danych jakie nas interesują. Generacja, która zadowoli chyba nawet tych najbardziej wymagających, jeśli chodzi właśnie o prędkość. 4G to superszybki Internet LTE, który obsługuje coraz większa liczba urządzeń mobilnych. Można również zakupić tego typu modem.